Úvod > aktuality

Japonský topol novinky a zajímavosti

strana: «  ‹  ... 3 4 5 6 7 8 9    ›  »
zavřít
Zloději Japonských topolů | 04.03.

Tak jsme se bohužel ani my nevyhli setkání s lidskými hyenami a v těchto dnech nám bohužel ukradli značnou část sadby Japonských topolů v prýtech z naší matečnicové plantáže sousedící s karlovarskou silnicí v okolí Radimovic. Musíme konstatovat, že bychom se v souvislosti s touto drzostí nejraději vrátili do středověku, kdy se za krádež sekali ruce. Ukradli nám jak odrůdu J105, tak odrůdu AF2. Tuto krádež již řeší vzhledem k výši škody Policie ČR jako trestný čin. Část sadby byla označena růžovou reflexní barvou viz. foto. Předpokládáme také, že zloději nařežou prýty na řízky, ale tuto barvu těžko odstraní. V souvislosti s touto krádeží bychom Vás chtěli poprosit o spolupráci při dopadení pachatele a zároveň vypisujeme odměnu 5000,- Kč za pomoc při dopadení a usvědčení pachatele. V případě, že byste měli informace o podezřelých osobách, jenž se pohybovali na plantáži nebo že někdo má vysazené řízky, nebo prýty označené růžovou reflexní barvou, informujte nás prosím na telefonu +420 607 504 386, na emailu info@rychlerostoucitopol.cz nebo kontaktujte přímo Policii ČR na čísle 158. Velice děkujeme za spolupráci a doufáme, že ukradená sadba zlodějům nic dobrého nepřinese. 

zavřít
Notáčení pořadu Port a Futuremotion | 29.02.

Jak jsme již psali, v loňském roce jsme spolupracovali při natáčení pořadu Port, jenž pojednával o využití Japonských topolů jako zdroji biomasy, levného palivového dříví a dalších přednostech této výjimečné rychle rostoucí dřeviny. Část materiálů byla využita i ve spotech na webu Futuremotion jenž patří ČEZU. Tento web se zabývá alternativními zdroji energie a Japonské topoly jsou jedním z nich. Všechna videa naleznete v sekci Natáčení pořadu Port a fotografie, jenž jsme pořídili při natáčení naleznete ve fotogalerii

zavřít
Příprava sadby Japonského topolu 2012 | 09.02.

Příprava sadbového materiálu je u nás pro letošní rok již v plném proudu. Mrazivé počasí posledních týdnů již dovolilo vjet technice do polí a hlavně umožňuje ,,bezpečně" sklízet prýty, neboť je mrazivé počasí udržuje ve spánkovém režimu a nehrozí tak předčasné narašení a vyschnutí sadbového materiálu. Dále pak probíhá třídění a krácení řízků a jejich správné uskladnění. Kořenáče zatím klidně spí pod sněhem a netrpělivě čekají na jaro, aby mohli začít na plno růst :-). Vše zatím nasvědčuje tomu, že pokud nám bude počasí přát, tak zahájíme rozesílání sadby od poloviny března. O přesném termínu bude každý náš zákazník uvědomen emailem minimálně čtrnáct dní předem. Do fotogalerie jsme přidali několik fotografií z letošní sklizně, najdete je v sekci Sadbový materiál - Prýty, Řízky.

zavřít
Příprava na sezónu 2012 | 23.01.

Ačkoli tomu ještě počasí nenasvědčuje, je již nejvyšší čas začít se připravovat na jarní sadbu. Jednak je třeba si včas zarezervovat kvalitní certifikovanou sadbu, neboť se vzhledem ke zvyšujíci se poptávce může opakovat situace z loňského roku, kdy se na všechny nedostalo. Pokud budete mít zájem nakoupit sadbu od nás, můžete udělat objednávku přímo v našem E-shopu http://eshop.rychlerostoucitopol.cz/
V druhé řadě je třeba nechat si odsouhlasit projekt výsadby Japonkých topolů na místním úřadě životního prostředí. Japonský topol je nepůvodní rychlerostoucí dřevina a proto její výsadba podléhá schválení. Proto dopuručujeme všem zákazníkům, kteří vysazují Japonské topoly na ploše větší jak půl hektaru, aby si výsadbu nechali schválit a tím tak předešli pozdějším potížim. Schvalovací proces na úřadech trvá cca měsíc a proto doporučujeme dát žádost co nejdříve. Našim zákazníkům, jenž o to budou mít zájem, samozřejmě s vypracováním projektu rádi pomůžeme.
V neposlední řadě je třeba promyslet, zda máte správně připravený pozemek pro sadbu, popřípadě jak a kdy přípravu provedete, dále pak promyslet kam a jakým způsobem uložíte sadbu v případě, že nebudete moci začít s výsadbou hned po převzetí atd.  Všechny kroky před výsadbou předem s našimi zákazníky budeme konzultovat.
Přejeme Vám hodně štěstí s přípravami a parádní přírůstky v roce 2012.

zavřít
Nová sekce - Štěpkovače a drtiče | 22.01.

Otevřeli jsme pro Vás novou sekci Štěpkovače a drtiče ve které Vám představujeme základní řady kvalitních štěpkovačů a drtičů od dánských firem Linddana a Loma. Kompletní sortiment strojů od obou těchto firem nabízí firma L.E.S. CR spol. s r.o. se kterou úzce spolupracujeme. V případě zájmu o štěpkovač nebo drtič nás prosím kontaktujte nebo se můžete obrátit přímo na zástupce firmy L.E.S. CR spol. s r.o. pana Petra Vovesného na tel.: +420 603 520 666 nebo na email: vovesny@lescr.cz

zavřít
PF 2012 firma Japonský topol Vám přeje mnoho úspěchů v roce 2012 | 13.12.

Naše firma Japonský topol Energie s čistým srdcem přeje všem zákazníkům a obchodním partnerům krásné prožití Vánočních svátků, vše nejlepší v Novém roce 2012 a co největší přírůstky na Vašich plantážích:-)

Ušetřete navýšené DPH | 11.12.

Vážení zákazníci jak již všichni jistě víte vláda opět nemá peníze a tak nám od 1.1.2012 zvýšili DPH :-(. Ještě není zcela jasné, zda sadba Japonských topolů zůstane nadále ve snížené sazbě DPH 14% nebo zda ji přesunou do klasické sazby 20%, ale v každém případě se DPH navýší minimálně o 4%. V souvislosti s touto změnou nabízíme všem našim zákazníkům možnost jak ušetřit tyto 4% a to tak že Vám kompletní cenu sadby vyfakturujeme ještě tento rok a sadbu Vám po té dodáme dle dohody na jaře 2012. Pro podrobnosti o této nabídce volejte na číslo +420 607 504 386.

zavřít
Sleva 10% na kořenáče odebrané do konce listopadu 2011 | 01.11.

Při odběru kořenáčů do konce listopadu 2011, nebo zaplacení předem v případě, že kořenáče chcete sázet až na jaře 2012 (kořenáče Vám přes zimu uskladníme), Vám nabízíme na odběr jakéhokoli množství slevu 10%. Kořenáče se dají bez problému sázet do zámrazu. Objednávky prosím zasílejte prostřednictvím našeho e-shopu www.eshop.rychlerostoucitopol.cz. V případě, že s tímto způsobem objednání nejste úplně ,,kamarádi", tak nám objednávku prosím zašlete emailem.

zavřít
Seminář o Japonských topolech pořádaný Biomem | 15.10.

Navštívili jsme seminář pořádaný sdružením CZ Biom v jižních Čechách. Velice vysoká účast z řad pěstitelů a zemědělců, jenž s pěstováním RRD začínají, nás opět utvrdila v tom, že jsme se vydali správnou cestou. Součástí semináře byly odborné přednášky o pěstování rychle rostoucích dřevin především o Japonském topolu a vrbě. Přednášky moderoval Ing. Vladimír Stupavský z Biomu a sám přednášel o aktivitách sdružení CZ Biom, které se zabývá projekty spojenými s energetickou produkcí z RRD, jako například BIO-HEAT, nebo BIOPROS a podílí se na přípravě legislativy týkající se pěstování i využívání biomasy. Další zajímavé poznatky o pěstování přednesl ing. Weger z vědeckého ústavu Silva Taroucy, který mimo jiné představoval nově schválené klony JT pro pěstování v ČR. Aktuální tabulku těchto klonů naleznete na našich stránkách. Mgr. Saglena nám přestavil jak teoreticky, tak i po praktické stránce poloautomatickou sazečku na sázení řízků se všemi jejími výhodami. Velice zajímavá byla Přednáška pana Jana Dubase z Polska jenž se zabývá od roku 1995 pěstováním vrb. Kromě jiných praktických rad nám znovu připomněl, že každá lokalita je vhodná pro pěstování něčeho jiného a že pro zajištění velkých výnosů je mimo jiné důležitý i výběr dané lokality a kvalita půdy. Fotografie ze semináře naleznete zde.

zavřít
Nová sekce mechanizace pro obdělávání plantáží Japonských topolů | 02.10.

Vážení zákazníci

velice rádi bychom Vám představili novou sekci Mechanizace, jenž jsme pro Vás připravili ve spolupráci s firmou Vobosystém. Firma Vobosystém patří k předním dodavatelům zemědělské techniky v České republice. V této nové sekci naleznete základní stroje, které můžete potřebovat při obhospodařování plantáží Japonských topolů. Tuto sekci budeme neustále rozšiřovat o akutální nabídku zemědělských strojů. V případě zájmu o zemědělskou techniku a další informace ke kompletnímu sortimentu nabízenému firmou Vobosystém, kontaktujte prosím odborníka z firmy Vobosystém Ing. Petra Hladíka na tel.: +420 608 324 474 nebo na email: phladik@volny.cz.

zavřít
Kořenáče nyní k odběru | 15.09.

Kořenáče Japonských topolů jsou již připraveny k odběru. Kořenáče lze sázet prakticky od jara do podzimu. Optimální období na sadbu je duben až květen a září až říjen. Kořenáče jsou jednoleté předpěstované rostliny s kořenovým balem, které jednoduše zasadíte a rostlina rovnou pokračuje v růstu. Kořenáče si můžete odvézt ihned nebo si je můžete zarezervovat pro jarní sadbu. Objednávky a rezervace prosím zasílejte pomocí našeho nového elektronického obchodu  eshop.rychlerostoucitopol.cz. Přejeme Vám hodně úspěchů a velkých přírůstků.  

zavřít
Nový elektronický obchod na prodej sadby Japonských topolů | 05.09.

Velice rádi bychom Vám chtěli představit náš nový elektronický obchod s jehož pomocí můžete pohodlně objdenávat kompletní sadbu Japonských topolů a vše co se týká pěstování Japonských topolů. Věříme, že Vám náš e-schop zjednoduší výběr a způsob objednání námi nabízených produktů. V případě, že by jste měli při objednání jakékoli těžkosti neváhejte nás kontaktovat. Náš e-shop naleznete na adrese e-shop.rychlerostoucitopol.cz .

zavřít
Ochrana proti okusu zvěří | 16.07.

Již jsme psali o likvidaci vzrostlých prýtů srnci, kteří si o ně vytloukají parůžky. Tento problém je dlouhotrvající a kromě oplocení proti němu není žádná dlouhodobá účinná ochrana. Dalším problémem, který se začíná objevovat už v červenci je okus zvěří. Přesto že Japonské topoly zvěři příliš nechutnají, tak v oblastech, kde je její větší výskyt, se objevuje okus spodních listů od zajíců a okus horního terminálu a horních listů od srnčí a jelení zvěře. Takto poškozené Japonské topoly sice většinou neuhynou, ale jsou znatelně oslabené a při pěstování na stromy se začnou více rozvětvovat a to není k dobru věci. K ochraně proti zvěři krátkodobě fungují pachové ohradníky, jejichž účinnost se výrazně zvýší jejich častým střídáním. Dalším způsobem je aplikace pachových a chuťových repelentů, ty jsou velice účinné, ale chrání jen postříkané části rostlin, což je vzhledem k rychlému přírůstku Japonských topolů problém, zde je pak potřeba postřik cca po třech týdnech opakovat. Tam, kde se setkáte s opakovaným okusem zvěře a výše uvedené způsoby nejsou k ochraně plantáže dostatečné, je z dlouhodobého hlediska nejzaručenější způsob plantáž kompletně oplotit. Tento způsob se může zdát zprvu finančně nerentabilní, ale pokud porovnáte náklady na znovu osázení nebo ztráty na přírůstkách v prvních třech letech, tak se to opravdu vyplatí.

zavřít
Likvidace plevelů na plantážích Japonských topolů | 28.06.

Jak všude zmiňujeme, likvidace plevelů v prvních dvou letech růstu je jedna z nejdůležitějších částí pěstování rychle rostoucích dřevin a to jak na palivové dříví, tak na dřevní štěpku. Pokud jste tedy již nezahájili boj se všudypřítomným plevelem, tak nyní je nejvyšší čas. Vzhledem k poměrně dobrým klimatickým podmínkám se plevely blesku rychle rozrostly a tam, kde se s likvidací nezačalo již nejméně před měsícem, tak hrozí velké riziko, že plevely Japonské topoly úplně zahubí nebo minimálně velice oslabí. Likvidovat plevely můžete různými způsoby, mulčováním, sekáním, rotavátorováním, okopáváním nebo diskováním. Pro nás nejosvědčenější způsob je diskování mezi řádky a v případě velkého zaplevelení v řádkách je ideální ruční propletí (vhodné pouze pro menší plochy do několika ha). Co se týče chemické ochrany, tak zde kromě postřiku Stomp, který se aplikuje do půdy ihned po zasázení a Fusilaide Forte, který likviduje jednoděložné rostliny (trávy Pýr atd.), tak bohužel žádný jiný postřik neexistuje. Více fotografií ošetřování plantáží Japonských topolů naleznete ve fotogalerii.

zavřít
Mandelinka topolová, likvidace škůdce | 10.06.

Od května se na plantážích objevuje mandelinka topolová, která se spolu s jejími larvami živí listy Japonských topolů. Tento škůdce, pokud se vyskytuje v počtu několika jedinců na plantáž, není výrazně nebezpečný. Ale v okamžiku, kdy jsou jich desítky, je třeba ho intenzivně začít likvidovat, zvláště čerstvě vzrostlé rostliny jsou nejzranitelnější, zde může mandelinka ožrat všechny listy a rostlina úplně odumře nebo se výrazně zpomalí. Mandelinka topolová spolu s larvami se dá buď sesbírat a nebo při větším zasažení postříkat Karatem a nebo Mospilanem. Tento postřik se musí cca po třech týdnech opakovat neboť postřik nezahubí vajíčka, která brouci nakladou na spodní část listů. Je důležité plantáže průběžně navštěvovat, aby se právě včas předešlo živelnému rozmnožení škůdců. Fotografie Mandelinky topolové naleznete ve fotogalerii.

zavřít
Poškození Japonských topolů výtlukem srnců | 19.05.

V poslední době nás žádají naši zákazníci o radu, jak postupovat při poškození prýtů Japonských topolů které je způsobeno vytloukáním parůžků srnců. V tomto období v lokalitách s vyšším výskytem srnčí zvěře vyhledávají srnci slabé proutky k vytloukání lýčí z nových parůžků. Bohužel k tomuto účelu často využívají jedno a dvouleté prýty Japonských topolů. Ochrana proti tomuto poškození není jednoduchá, neboť srncům téměř nic nevadí. Krátkodobě lze použít pachové ohradníky jako Hukinol nebo Hagopur, ale po pár týdnech si na ně zvyknou a je třeba přípravky střídat. Jediná zaručená ochrana v případě, že se váš pozemek vyskytuje v oblasti s vyšším výskytem srnců, v prvních dvou letech, je celkové oplocení pozemku. O něco levnější metodou může být oplocení jednotlivých stromků. A v případě poškození, doporučujeme u prýtu kde je lýko poškozené dokola, prýty vytáhnout, nepoškozené části nařezat na cca 20 cm dlouhé řízky a ty znovu zasadit. Tam kde je poškození mírné, doporučujeme koupit štěpařský vosk a rány ošetřit. Pokud někdo z Vás přišel na zaručený způsob, jak srnce odpudit, tak nám prosím dejte vědět, rádi ho předáme všem pěstitelům Japonských topolů. Fotografie poškozených topolů naleznete ve fotogalerii.

zavřít
Zahájili jsme příjem objednávek na kořenáče | 18.05.
Již jsme zahájili příjem objednávek na kořenáče Japonských topolů pro letošní rok. Kořenáče budou k dispozici v průběhu září 2011. Vybrat si můžete z odrůd J105 a AF2. Všem zákazníkům také nabízíme v případě objednání a zaplacení zálohy do konce července deseti procentní slevu na jakékoli množství objednaných kořenáčů. V případě jakýchkoli dotazů ohledně výsadby Japonských topolů v kořenáčích nás neváhejte kontaktovat. V případě zájmu nám zašlete objednávku. Fotografie koženáčů naleznete ve fotogalerii.
zavřít
Topoly spálené mrazem | 12.05.

V minulém týdnu většinu naší republiky zasáhly velmi silné mrazy, které způsobily zemědělcům a sadařům poměrně velké škody. A bez úhony bohužel nepřečkali ani Japonské topoly. Množí se nám dotazy od našich zákazníků, kteří píší, že jim na rostoucích řízcích zčernali a uvadli listy a do jaké míry je to může poškodit, nebo úplně zabít. Zde je třeba říci, že pokud mráz zasáhl pouze konce listů, které po té zčernaly, tak se růst jen částečně pozastaví, ale rostlina vyrazí nové listy a nemělo by jí to výrazně ohrozit. Ale v případě, že omrzli komplet celé výhony, je zde velké riziko, že topoly časem odumřou. Je tedy třeba počkat a do dvou měsíců bude jasné jak mráz ovlivnil Vaší plantáž.
Věříme, že poškození bude minimální a přejeme Vám, ať vám rostou :-)

zavřít
Nová sekce - Plantáže našich zákazníků | 08.04.

Vážení zákazníci, založili jsme pro Vás novou sekci, v které bychom rádi zveřejňovali Vaše příspěvky, rady a zkušenosti, jenž máte s pěstováním Japonských topolů a ostatních rychle rostoucích dřevin a to jak na štěpku, tak na dřevo. Samozřejmě budeme rádi i za jakékoli fotografie. Podrobnosti naleznete v sekci Plantáže našich zákazníků.

zavřít
Sadba jednořádkovou sazečkou | 08.04.

V letošním roce jsme opět na většinu ploch využili k osázení poloautomatickou jednořádkovou sazečku. Její výhody jsou nesporné, za den s ní dokaží dva sazeči a traktorista zasadit cca 20 000 řízků rychlerostoucích dřevin. Další výhodou je naprostá přesnost zasázení do požadované hloubky a minimální poškození řízku při sadbě. Fotografie z letošní sadby naleznete ve fotogalerii.

strana: «  ‹  ... 3 4 5 6 7 8 9    ›  »
Tvorba internetových obchodů a www stránek - Abcool