Úvod > aktuality

Japonský topol novinky a zajímavosti

strana: «  ‹  ... 3 4 5 6 7 8 9    ›  »
zavřít
Japonský topol Vám přeje PF 2013 | 23.12.

Jaromír Kristl Vám přeje za celou firmu Japonský topol - Energie s čistým srdcem, krásné svátky, vše nejlepší v roce 2013 a mnoho pěstitelských úspěchů :-)

zavřít
Sleva 10% na podzimní sadbu kořenáčů Japonského topolu | 23.10.

Vážení Zákazníci
Zima se kvapem blíží a příznivé podmínky pro podzimní výsadbu kořenáčů potrvají již jen pár týdnů, proto Vám nabízíme podzimní slevu 10% na všechny odrůdy kořenáčů Japonských topolů. Tato sleva platí pro všechny zákazníky, kteří odeberou a nebo alespoň zaplatí kořenáče do konce roku 2012. Pro ty, kteří by je chtěli zaplatit v tomto roce a odebírali by je až na jaře příštího roku, je bezplatně uskladníme. Sleva platí do konce roku 2012 nebo do vyprodání zásob. Ceny kořenáčů za jednotlivá odebraná množství a odrůdy naleznete v našem e-shopu http://eshop.rychlerostoucitopol.cz/. Fotografie z plantáže, kde byly kořenáče vysázeny letos na začátku srpna (výška cca 50 cm) a nyní mají přes cca 140 cm, naleznete ve fotogalerii.

zavřít
Aktuálně z našich plantáží Japonských topolů | 12.10.

I přes poměrně velmi suchý konec jara a začátek léta je letošní sezóna Japonským topolům velice nakloněna. Na našich plantážích proto vyrůstá za dozoru rostlinolékařské správy velice kvalitní sadba. Je ale nutno říci, že těchto výsledků jsme dosáhli jen tam, kde jsme se o plantáž starali přesně a včas dle stanovených postupů, jež zahrnují včasnou výsadbu, ošetření proti růstu plevelů, včasné diskování, ochrana proti škůdcům a soustavná likvidace plevelů (většina těchto prací je nutná pouze v prvním a druhém roce růstu, v dalších letech jsou již stromy dostatečně silné a rostou jen při minimální údržbě). Ve fotogalerii z našich plantáží si můžete prohlédnout aktuální fotografie a zároveň si udělat představu, jak dokáže růst správně ošetřená plantáž.

zavřít
Objednávky na sadbu Japonského topolu na jaro 2013 | 13.09.

Vážení zákazníci
Zahájili jsme příjem závazných objednávek řízků, prýtů a kořenáčů Japonského topolu na jaro 2013. Kompletní aktuální ceny naleznete v ceníku. Objednávky můžete vytvořit v našem elektronickém obchodě eshop-rychlerostoucitopol.cz, nebo si můžete objednat emailem na adresu info@rychlerostoucitopol.cz, popřípadě telefonicky na mobil +420 777 218 407. Kořenáče jsou k dispozici ihned, můžete tak ještě využít možnost podzimní výsadby a urychlit tak jarní růst. Řízky a prýty budou připraveny k odběru na konci března 2013. Všechna námi dodávaná sadba Japonského topolu je certifikovaná a pěstovaná za dozoru rostlinolékařské správy, která u nás provádí pravidelné prohlídky. Sadbu pěstujeme na ošetřovaných matečnicových polích a je krácena z jednoletých terminálních letorostů. Na naše plantáže Vás samozřejmě rádi pozveme, po předchozí tel. dohodě, abyste mohli předem posoudit kvalitu sadby.
Těšíme se budoucí spolupráci s Vámi

Jaromír Kristl

zavřít
Příprava na sadbu Japonských topolů pro jaro 2013 | 07.09.

Čas běží jako voda a už tu máme opět podzim, tedy nejvyšší čas začít přemýšlet kam a jakým způsobem budete chtít sázet Japonské topoly. Pokud máte již rozmyšleno, tak je třeba začít s podzimní přípravou pro sadbu. Správná příprava pozemku je pro pěstování Japonských topolů jednou z klíčových věcí, aby topoly mohly následně rychle růst. Správný způsob přípravy plantáže naleznete v manuálu. Před započetím přípravy je samozřejmě nutné mít povolení k výsadbě od místního úřadu životního prostředí. Pokud povolení zatím nemáte, je třeba toto urychleně řešit a pokud budete potřebovat poradit, tak se na nás neváhejte obrátit. Samozřejmě přípravu můžete provádět souběžně, nebo až na jaře, ale pro růst je optimálnější podzimní příprava. Jakmile máte jistotu, že výsadbě již nic nestojí v cestě, je třeba si včas závazně zajistit kvalitní certifikovanou sadbu, abyste na jaře nebyli zaskočeni, že už není k dispozici. V případě zájmu našim zákazníkům rádi pomůžeme s kompletní přípravou.

zavřít
Letní a podzimní výsadba Kořenáčů Japonských topolu | 13.08.

Vážení zákazníci, jak jsme Vás již informovali, jsou připraveny k odběru předpěstované kořenáče Japonských topolů. V letošním roce jsou kořenáče velice kvalitní, plně prokořeněné v délce 60-130 cm a jsou připravené k okamžité výsadbě. Letní a podzimní výsadby je osvědčená metoda, kdy kořenáče ještě stačí dostatečně zakořenit do okolní půdy a na jaře příštího roku na plno pokračují v růstu. Tento způsob vřele doporučujeme a nutno říci, že čím dříve nyní kořenáče zasadíte, tak tím lépe budou připravené pro příští sezónu. Kořenáče doporučujeme po zasazení častěji (1x za 3-5dní) zalévat, aby kořenění probíhalo co nejrychleji. Pokud budete mít o kořenáče Japonských topolů, můžete si je objednat přímo na našem e-shopu eshop.rychlerostoucitopol.cz. Nebo si prosím sjednejte schůzku na tel. +420 607 504 386 a pro kořenáče si přijeďte osobně. Dopravu PPL vzhledem k vysokému vzrůstu výrazně nedoporučujeme a jsme tímto způsobem schopni zasílat maximálně 20 – 30 ks s dopravné není nejlevnější. Fotografie letošních kořenáčů naleznete ve fotogalerii.

zavřít
Kořenáče pro rok 2012-2013 jsou již k odběru | 02.07.

Vážení zákazníci
Nyní jsou již připravené k odběru předpěstované kořenáče Japonských topolů. Vybrat si můžete ze tří odrůd J105, AF2 a AF8. Kořenáče jsou velice dobře zakořeněné a lze je tedy rovnou sázet. Kořenáče jsou 4-12 měsíců předpěstované rostliny, které lze využít jak k výsadbě samotných plantáží, tak k vylepšení těch stávajících (náhrada odumřelých rostlin) Také je lze využít k založení živého plotu, protihlukové a protiprachové bariéry nebo jako solitér na vaší okrasné zahradě (zde doporučujeme odrůdy AF2 a AF8). Kořenáče můžete objednávat přímo na našem eshopu eshop.rychlerostoucitopol.cz . S ohledem na délku a ,,křehkost“ mladých rostlin doporučujeme osobní odběr, kdy kořenáče snadno převezete v osobním autě nebo dodávce v přepravce na zeleninu (do klasické přepravky na 30 kg se vejde 35 ks kořenáčů). V případě, že se rozhodnete pro kořenáče přijet, je důležité si předem telefonicky (tel. +420 607 504 386) nebo emailem (info@rychlerostoucitopol.cz) domluvit termín návštěvy, abychom se Vám mohli dostatečně věnovat (nejsme klasická prodejna). Dopravu PPL využíváme jen ve výjimečných případech a při menších množstvích (do 50ks).

zavřít
Velké sucho ohrožuje Japonské topoly | 30.05.

Obrovské sucho, jenž letos zasáhlo většinu území České republiky, způsobuje velké škody nejen zemědělcům, ale také začíná vážně ohrožovat Japonské topoly. Nejvíce ohrožené jsou Japonské topoly zasázené letos v řízcích a prýtech. Zároveň jsou ohroženy i víceleté porosty na sušších a méně úrodných stanovištích. Proto doporučujeme, všude tam kde to jen trochu jde, řízky a prýty pravidelně vydatně zalévat a také okolo rostlin (min 70 cm) důsledně likvidovat veškeré plevely, které velkou měrou ubírají Japonským topolům vodu. Okolo rostlin je také lepší, pro větší efektivitu zálivky, udělat tzv. závlahové mísy. Jsou to v podstatě v zemi vyhloubené lavory okolo rostlin, ve kterých se udrží více litru vody a ta se následně zasaje přímo ke kořenům rostliny. Fotografie k zálivce Japonských topolů naleznete ve fotogalerii v sekci Práce na plantážích.

zavřít
Selekce výhonů při pěstování Japonských topolů na dřevo | 29.05.

Ti z Vás, kteří pěstují Japonské topoly na dřevo, by měli včas začít se selekcí výhonů. Pokud jste zasadili kořenáče, tak odstraňte od spodu min 1/3 všech do stran vyrůstajících větviček, neodstraňujte zbytečně listy, které rostou z kmínku. Pokud jste zasadili řízky, tak vyberte ten nejsilnější výhon a ostatní uřízněte těsně u řízku. Odstraňování větviček je nejsnazší (pokud jsou mladé) ostrým výsuvným nožem nebo jednoduchým odlomením do boku. Je důležité, abyste nijak nepoškodili kmínek (neulomit, nezaříznout do něj, nezatrhnout kůru atd.!!). Tuto selekci budete muset během léta provést ještě několikrát podle toho, jak intenzivně Vám budou Japonské topoly větvit.

zavřít
Postřikovač Mini Mantra MC30 | 25.05.

Chemická likvidace plevelů pomocí elektrického postřikovače MiniMantra MC30 je jednou z mála možností, jak relativně bezpečně aplikovat na plantáži Japonských topolů totální herbicid (RoundUp klasik, Touchdown Quattro) Postřikovač Mini Mantra MC30 aplikuje pomocí speciálního atomizéru rovnou koncentrovaný herbicid ve formě mikro kapének. Tyto kapénky jsou však poměrně těžké a tak je z velké míry zabráněno úletu jemné mlhoviny, která vznikne při použití klasických postřikovačů, které používají vodou naředěný postřik. Základní výhody postřikovače Mantra jsou:

 • Nízká váha a skvělé vyvážení - nemusíte s sebou tahat zbytečnou vodu
 • Elektrický pohon – nemusíte nic pumpovat a postřikovač na jedno nabití vydrží až 12 hodin nepřetržitého provozu (prakticky téměř dvě směny)
 • Možnost precizního dávkování podle typu herbicidu, množství plevelu atd.
 • Minimální úlet mikro kapének – rozstřik herbicidu zajišťuje speciální atomizér a vše je chráněné plastovým krytem

V případě, že byste chtěli předvést postřikovač Mini Mantra MC30 v terénu, můžete se nám ozvat a rádi vám vše předvedeme. Zakoupit tento postřikovač, můžete přímo na našem e-shopu v sekci Aplikační technika.

zavřít
Mandelinka topolová na plantážích Japonských topolů | 20.05.

Vážení zákazníci na plantážích se začíná objevovat Mandelinka topolová a některé druhy savého hmyzu, proto byste měli věnovat návštěvám a kontrolám vašich plantáží více času. Pokud na celkové ploše najdete jen pár brouků a larev, tak je jen seberte a rozmáčkněte nebo utopte. Pokud se ale budou jejich počty počítat na desítky až stovky je čas na chemické ošetření. Pro tyto účely lze použít insekticidy Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP nebo Decis. U menších ploch použijte ruční postřikovače, u větších ploch (nad dva ha) je lepší použít klasický strojní postřikovač. Většina hmyzu umře během prvních hodin po aplikaci postřiku a zbytek do druhého dne. Postřik se obvykle opakuje po cca 14.-20. dnech, neboť nepůsobí na vajíčka a ty jsou v té době již vylíhlá. Fotografie škůdců naleznete ve fotogalerii Mandelinka topolová.

zavřít
Boj s plevely na plantážích Japonských topolů | 13.05.

Počasí je v tomto roce velice teplé a proto Japonské topoly rostou jako o závod :-), optimální výška je v tomto období 5-20 cm. Spolu s Japonskými topoly se ale bohužel také daří i všem plevelům a proto je nejvyšší čas s nimi začít intenzivně bojovat všemi prostředky. Znovu zdůrazňujeme, že likvidace plevelů min 70 cm okolo každé rostliny je jedním z klíčových bodů pro úspěšné pěstování Japonských topolů. Ti z Vás, jenž po zasazení použili půdní herbicid Stomp mají ještě relativně klid, neboť většina plevelů začne klíčit z větších hloubek až cca za měsíc. Všichni ostatní by měli začít plevely odstraňovat strojně (rotavátorem, disky, mulčovači atd.), ručně (motykou, strunovou sekačkou, vytrhávat ručně atd.), nebo chemicky (pokud už jsou Japonské topoly vzrostlé min. 5 cm tak už smíte plevely likvidovat pouze selektivním herbicidem Fusilaide Forte, který ovšem likviduje jen jednoděložné plevely - trávy, pýr apod.). V žádném případě na Japonské topoly nepoužívejte jiné neodzkoušené postřiky nebo totální herbicidy. Jediný způsob aplikace totálních herbicidů na plantáže Japonských topolů je pomocí elektrického postřikovače Mini Mantra MC-30 a to ještě za přísně dodržených podmínek (stříkat pouze za úplného bezvětří, topoly by měli být vzrostlé min 20-40 cm, plevel cca týden před postřikem posekat a nechat nově obrůst, kryt postřikovače držet těsně u země, stříkat nejméně 5 hodin před deštěm, v žádném případě nezasáhnout ani kapénkou listy Japonských topolů). Postřikovač Mini Mantra MC-30 používá k postřiku koncentrovaný totální herbicid (Roundup, Touchdown), který aplikuje pomocí speciálního atomizéru, jenž eliminuje úlet drobných kapének, které by mohly zasáhnout ošetřované rostliny.

zavřít
Ochrana Japonských topolů proti zaječí a srnčí zvěří | 26.04.

Vážení zákazníci

Pomalu se přiblížila doba kdy začínají srnci při vytloukání parůžků poškozovat jedno až tříleté prýty Japonských topolů. Dlouho jsme zkoušeli způsob ochrany, který by je spolehlivě od této činnosti odradil. Prozatím jsme našli pouze dvě ochrany a to kompletní oplocení celé pantáže a nebo ochranu jednotlivých prýtů pletivem. Fotografie použití ochrany jednotlivých prýtů naleznete ve fotogalerii.

zavřít
Japonský topol Vám přeje Veselé Velikonoce | 07.04.
Za celou firmu Japonský topol Energie s čistým srdcem
Vám přeje Veselé Velikonoce
Jaromír Kristl s rodinou

zavřít
Vystavujeme Japonský topol na výstavě ve Valticích | 04.04.

Spolupracujeme s národním zemědělským muzeem ve Valticích, na výstavě vinařství, zahradnictví a životního prostředí v oblasti obnovitelných zdrojů a rychle rostoucích dřevin. Výstava životního prostředí a obnovitelných zdrojů je jen malou částí rozsáhlých expozic národního zemědělského muzea ve Valticích. V muzeu naleznete naučnou expozici českého ptactva, počátků zemědělství, tkalcovství, vinařství atd. Velice zajímavá je také sekce s živými zvířaty, kde najdete, osmáky, želvy, rybičky, brouky atd. Tímto Vás srdečně zveme do Valtic, mapu, kde naleznete muzeum a zajímavé fotografie z výstavy naleznete v sekci Výstavy – Výstava v muzeum ve Valticích.

zavřít
Výsadba 20 ha Japonského topolu u našeho zákazníka na Moravě | 02.04.

V pondělí 2.4.2012 jsme začali s mechanizovanou výsadbou Japonských topolů odrůdy AF2 u našeho zákazníka v Uherském Brodě. Řízky se sází jednořádkovou pásovou sazečkou, jejíž výkon je cca 20 000 ks řízků za den (cca 3 ha). Větší polovina plochy bude osázena Japonským topolem na štěpku a zbytek bude na dřevo. Na tento větší projekt jsme se spolu se zákazníkem připravovali již od minulého roku. Pole bylo na podzim dokonale připraveno (hluboká podmítka 25 cm – urovnání smykem a zaválení) Zákazník si včas zajistil potřebná povolení k výsadbě na životním prostředí a ještě v loňském roce zarezervoval potřebné množství sadby a termín zapůjčení sazečky. Výsadba jde vzhledem k dokonale připravené ploše a perfektní úrodné půdě bez hrud a kamenů, velice rychle a pravděpodobně bude osázeno ještě tento pátek. O růstu této plantáže Vás budeme průběžně informovat. Více fotografií naleznete ve fotogalerii v sekci Plantáže našich zákazníků.

zavřít
Vietnamské topoly | 01.04.

Před několika dny jsme narazili v jednom stánku na plzeňské tržnici na podivného vietnamského chlapíka, který nám nabízel extra rychle rostoucí stromy. Říkal jim vietnamské topoly, které prý přirůstají až 20 cm za den a dorůstají výšek přes 50 metrů. Jedná se prý o křížence bambusu a sekvojí, které vypěstovali severokorejští vědci pro plánovanou misi na Mars, aby si měli cestou čím topit, neboť ve vesmíru je prý hrozná zima. Jako důkaz nám předat tyto dvě fotografie, na jedné je vidět vzrostlý strom, který má na zahradě a na druhé je druhý, který před léty porazil spolu se svým bratrem a jeho manželkou. Nadšeni z těchto nových informací jsme koupili celý stánek i s chlapíkem a začínáme pěstovat Vietnamské topoly :-)
Krásné přírůstky v letošním roce a veselého Apríla
Vám přeje za celou naši firmu
Jaromír Kristl

zavřít
Sázení Japonských topolů jaro 2012 | 26.03.

Vážení zákazníci

Většina z Vás již obdržela nebo v krátké době obdrží sadbu Japonských topolů. Pro jistotu ještě zopakujeme nejdůležitější informace k sázení řízků, prýtů a kořenáčů.

 1. Perfektně připravený pozemek, pokud možno dokonale zbavený plevelů
 2. Sadbu provést nejpozději do konce dubna
 3. V případě, že po obdržení sadby nemůžete ihned začít sázet, je třeba řízky uložit do tmavé vlhké místnosti při teplotě okolo 4°C nejdéle na 20 dní a sadbu průběžně kontrolovat
 4. Řízky těsně před výsadbou na 48 hodin celé namočit v čisté vodě
 5. Řízky vždy sázet pupeny směrem vzhůru (špičky řízků jsme Vám pro lepší orientaci obarvili bílou barvou – bílá patří nahoru)
 6. Řízky zasadit tak, aby koukali cca 3-4 cm ze země a hlínu kolem nich ušlápnout
 7. Prýty před sázením také na 48 hodin namočit (není nutné celé)
 8. Prýty sázet minimálně do hloubky 60 – 80 cm jinak hrozí zaschnutí horná části.
 9. Kořenáče vyndat z kelímku, zasadit cca do 15 cm hloubky a ihned dostatečně zalít.
 10. V průběhu prvních dvou let systematicky likvidovat veškeré plevele, které Japonským topolům berou vláhu, živiny a světlo
 11. Plantáž průběžně kontrolovat a problémy pokud možno řešit ihned.


Zde si také můžete stáhnout nový sadbový manuál Japonského topolu

V případě, že budete potřebovat cokoli dalšího, neváhejte nás kontaktovat, podrobné informace o pěstování také naleznete na našich stránkách www.rychlerostoucitopol.cz

zavřít
Příjem zásilek sadbového materiálu | 19.03.

V následujících třech týdnech bude probíhat postupná distribuce sadby Japonských topolů, kterou jste si u nás objednaly. Každý zákazník bude předem informován o přibližném termínu dodání. Přesný termín Vám bude zaslán v informativním emailu spolu s číslem vaší zásilky PPL. Sadbu odesíláme pouze v pondělí až čtvrtek. V pátek neodesíláme, neboť by se mohla během víkendu v depu PPL znehodnotit. Zákazníci, jenž si zvolili osobní odběr, jsou postupně obesíláni a dojednává se s nimi konkrétní datum a hodina vyzvednutí sadby. Jen připomínáme, že je třeba sadbu v řízcích a prýtech před zasázením na 48 hod namočit do čisté vody a ihned po namočení sázet pupeny vzhůru. Pro lepší orientaci jsme Vám horní konce obarvili bílou barvou (bílá patří nahoru).

zavřít
Expedice sadby Japonského topolu pro rok 2012 | 04.03.

Počasí na většině území naší republiky je pro sadbu Japonských topolů velice příznivé. Technika již pomalu může vjet do polí a ti z Vás jenž si plantáž připravily na podzim můžou zahájit ruční sadbu. Vzhledem k příznivým podmínkám pro sadbu řízků, prýtů i kořenáčů, zahájíme v průběhu čtrnácti dnů rozesílání sadby. V nejbližších dnech obešleme všechny naše zákazníky emailem, že jim bude v krátké době zaslána sadba Japonských topolů. Proto Vám doporučujeme, abyste co nejrychleji dokončili všechny přípravy na vašich plantážích a abyste si ověřili, zdali jste dostali všechna povolení k sadbě. V případě, že by někdo z Vás potřeboval expedici o trochu posunout, dejte nám prosím co nejrychleji vědět emailem na edresu info@rychlerostoucitopol.cz. Sadba bude odeslána nejpozději do 15.4.12. Pokud nebudete moci sázet ihned po obdržení sadby, je důležité, abyste sadbu dobře uskladnili nejlépe při teplotě 0-4°C v temném vlhkém místě a to nejdéle dvacet dní (pro podrobnosti o skladování nás kontaktujte, rádi Vám poradíme). Spolu se sadbou obdržíte RL pasy a sadbový manuál, v němž se dozvíte přesný postup jak sázet Japonské topoly. Jen připomínáme základy, sadbu v řízcích a v prýtech musíte na 48 hodin namočit do čisté vody a pak vždy sázet pupeny vzhůru 
Přejeme Vám v letošním roce 2012 mnoho pěstitelských úspěchů.

strana: «  ‹  ... 3 4 5 6 7 8 9    ›  »
Tvorba internetových obchodů a www stránek - Abcool