Úvod > Plantáže našich zákazníků

Japonský topol plantáže našich zákazníků

Vzhledem k obrovskému zájmu našich zákazníků o pěstování Japonských topolů jsme se rozhodli dát Vám v této sekci možnost zveřejnit vaše zkušenosti, připomínky, rady a doporučení k pěstování této výjimečné rychle rostoucí dřeviny. Příspěvky budou uveřejňovány formou jednotlivých článků, které budou podpořeny Vámi zaslanými fotografiemi, nebudou zde jména, jen přibližná lokalita, kde se zákazník nachází. V případě, že o to zákazník přímo požádá, tak samozřejmě místo a jméno rádi zveřejníme. Zasílat nám můžete jakékoli podněty týkající se pěstování rychle rostoucích dřevin, a to jak z přípravy plantáže, výsadby, zalévání, nebo ošetřování plantáže, štěpkování, nebo kácení vzrostlých stromů. Také nám můžete zasílat fotografie škůdců, které naleznete na vašich plantážích nebo jiné negativní vlivy, s nimiž jste se v průběhu pěstování Japonských topolů mohli setkat. Tato nabídka neplatí jen pro velkopěstitele s hektarovými plantážemi, ale pro všechny pěstitele Japonských topolů, kteří pěstují doma byť jen jeden strom :-). Prosíme tedy o zasílání textů ve Wordu, Excelu nebo jen v textu emailu a pokud možno i s přiloženými fotografiemi, na náš email info@rychlerostoucitopol.cz. Zaslané fotografie budeme zveřejňovat ve stejnojmenné fotogalerii.Vždy také prosím nezapomeňte připsat zda Váš článek můžeme zveřejnit a v jakém rozsahu.  

Japonské topoly


Japonský topol jako živý plot

Náš zákazník z plzeňského kraje se rozhodl Japonský topol využít jako živý plot, který bude během tří let tvořit příjemnou vizuální a zvukovou bariéru. Pro tento účel zvolil prýty odrůdy J105. Prýty jsou pro co nejrychlejší vypěstování živého plotu to nejlepší řešení. Pro co nejlepší start byla do otvoru pro prýt přidána rašelina a rostliny jsou pravidelně zalévány. Jak je vidět, tento postup jim vyloženě svědčí. Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Japonský topol jako živý plotJaponskoý topol pěstovaný jako živý plotŽivý plot na Vysočině

Náš zákazník z Vysočiny se také rozhodl pro využití Japonského topolu na živý plot (větrolam). K ruční výsadbě využil řízky Japonského topolu odrůdy J105. Řízky byly sázeny ve dvou řadách vzdálených 60cm od sebe a v řadách mezi sebou 50 cm. Jednotlivé řady jsou vůči sobě posunuty o 25cm a tímto způsobem bude docílena maximální hustota živého plotu s tím, že si stromy nebudou tolik konkurovat. V období největšího sucha byly řízky několikrát zalévány, ale po většinu času byly odkázány na dešťovou vodu. Okolí stromků je ošetřováno ruční a strunovou sekačkou a bezprostřední okolí je ošetřeno mulčovací kůrou. Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Plantáže Japonských topolů na Vysočině


Ukázková plantáž


Náš zákazník z českomoravské vysočiny nám zaslal fotografie ze své ukázkově založené plantáže, kde pěstuje Japonský topol AF2 na dřevo. Plantáž o výměře 0,19 ha, která leží v nadmořské výšce cca 570 m, byla na jaře pro jistotu celá oplocena. Pozemek byl na podzim zorán a zdiskován, na jaře uvláčen a po té byla provedena ruční sadba. Spon sadby je, řady od sebe 2m, vzdálenost v řadě 1,75m a dvě průjezdné řady široké 2,75m, které nyní slouží k zalévání a později budou využity pro sklizeň. Fotografie z této precizně připravené plantáže naleznete ve fotogalerii. O dalším růstu plantáže Vás budeme postupně informovat. Více fotografií této plantáže naleznete ve fotogalerii.

Oplocená plantáž Japonského topoluRostoucu řízek Japonskeho topolu


Zkušební plantáž

Náš zákazník z okolí Rokycan zasadil odrůdu AF2, kterou před zasazením namočil na 48 hodin do vody, poté řízky ručně zasadil na zahrádku do jílovo popelové půdy. Každý den když neprší tak Japonské topoly zalévá cca 2litry vody na 1 topol. Topoly byly zasázeny začátkem dubna a naštěstí přežily 14 dní po výsadbě silné ranní mrazíky. Na začátku července jsou nejvyšší 4ks vysoké 110 cm dle foto., 15 ks 80-95 cm a 8 ks 30-75 cm.
Zákazníkova rada pro pěstitele, se týká ožírání listů šneky a plži (slimáky). Tento problém vyřešil tím, že obsypal topoly vrstvou pilin cca 10 cm vysokou (po čase slehnou na slabší vrstvu), po té již nemusel denně sbírat cca 50 ks plžů, ale jen 1 až 2 odvážné, kteří se stejně obalili pilinami a na topoly nedolezli.
Jak píše zákazník ,,Moje plantážička je zkušební, má malé rozměry 2 x 5 metrů kde mám zasazeno 27 ks topolů a nyní začínám řešit problém kam je rozsadit, abych mohl nadále experimentovat.“
,,Závěr je ten, že podle dosavadních výsledků jsem velice spokojen a uvažuji, zda by pro mě bylo lepší pěstovat topoly na štěpku či na palivové dříví, které bych využil k vytápění rodinného domu, samozřejmě na poli ve větším množství cca 12 ha“
Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Zkušební plantáž Japonských topolůZkušební plantáž Japonských topolů
Plantáž J105

Dalším našim zákazníkem je pan Dvořák z obce Šťáhlavy. I on prozatím s úspěchem zkouší pěstovat odrůdu Japonských topolů J105 na menších zkušebních plantážích. Část sadby provedl na jaře 2010, dnes mají stromky výšku okolo 3,6m a část provedl v dubnu 2011, tyto stromky mají na konci srpna cca 2m. Mezi stromky likviduje plevely strunovou sekačkou a topoly nezavlažuje ani nepřihnojuje. Japonské topoly pěstuje na dřevo a jak sám říká ,, Sázel jsem řízky ve sponu 2 metry řádky od sebe a 1,7 m za sebou. Druhý rok jsem již osázel trojnásobnou plochu, na tomto pozemku jsem nejdříve zlikvidoval plevel postřikem Roundup a poté jsem pozemek nechal zorat a uvláčet. Zkušenosti s pěstováním jsou vesměs pozitivní, ale některým problémům o, kterých se zmiňujete na svých stránkách jsem se také nevyhnul.“
Více fotografií z této plantáže naleznete ve fotogalerii.

Plantáže Japonských topolů našich zákazníkůPlantáže Japonských topolů našich zákazníků

Tvorba internetových obchodů a www stránek - Abcool