Úvod > O Japonském topolu > Odrůdy Japonského topolu

Japonský topol odrůdy

Na našich plantážích v současné době testujeme dvanáct odrůd Japonského topolů, jedná se o klony a křížence z celého světa a proto je třeba každý klon otestovat v našich klimatických podmínkách. Nabízíme tři odrůdy, které jsou vhodné pro klima a nadmořskou výšku v České republice. Jsou to odrůdy AF8, AF2 a J105. Všechny tyto odrůdy si můžete objednat na našem eshopu eshop.rychlerostoucitopol.cz, emailem na adrese info@rychlerostoucitopol.cz nebo na telefonu + 420 607 504 386.

Japonský topol odrůda AF8 

Odrůda Japonského topolu AF8 je vyšlechtěná v severní Itálii, kde jsou jen o málo teplejší klimatické podmínky než u nás. Italská šlechtitelská stanice, jenž vyšlechtila tento klon sbírá po celém světě semena všech druhů topolů a následně je kříží a šlechtí z důrazem na vyšší rychlost růstu, vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům a na větší hustotu dřevní hmoty. Odrůdu AF8 lze pěstovat na širokém spektru lehčích druhů půdy a průměrným úhrnem srážek okolo 500 mm/rok. Odrůda AF8 má rovný, téměř hladký, světlehnědý kmen s průměrným větvením a olistění. Rychlost růstu odrůdy AF8 je o něco vyšší než u odrůdy J105. Hustotu dřevní hmoty má AF8 také o málo větší než AF2. Obě odrůdy mají vyšší hustotu dřevní hmoty než má odrůda J105. Odrůdu AF8 lze použít jak na pěstování levného palivového dřeva, dřevní štěpky (biomasu), tak na výrobu pelet a briket. Ceny sadby naleznete v ceníku. Více fotografií odrůdy AF8 naleznete ve fotogalerii. Odrůdu AF8 si můžete objednat na našem eshopu eshop.rychlerostoucitopol.cz, emailem na adrese info@rychlerostoucitopol.cz nebo na telefonu + 420 607 504 386.


Řízek Japonský topol odrůda AF8Plantáž japonského topolu odrůda AF8


Rychle rostucí topol odrůda AF8
Země vyšlechtění Itálie
Druh Populus x generosa
Původ Umělé opylení
Rodiče Matka: S. x generosa 103–86 [S. deltoides 583 (Iowa – USA) x S. trichocarpa 196 (Oregon-USA)], Otec: P.trichocarpa PEE (Washington – Spojené státy americké)
Rok vyšlechtění 1993
Pohlaví ženské
Vzhled rovný kmen, střední olistění
Začátek vegetace V polovině dubna
Celkové odlistění Ke konci listopadu
Délka vegetačního období 242 dní
Přizpůsobivost Je dobře přizpůsobivý v lehčích půdách
Délka mýtního cyklu 2-3 roky dřevní štěpka nebo 5–7 let palivové dřevo
Prořezávání není nutné
Hustota dřevní hmoty 0,30 g/cm3
Využití produkce dřevní štěpky, palivové dříví, papírenský průmysl, pelety
Odolnost proti škůdcům a chorobám
Venturia sp. (strupovitost) Velmi vysoká
Melampsora sp. (rez) Vysoká
Marssonina sp. (skvrnitost listová) Vysoká
Dothichiza populea (Dotichíza) Vysoká
Černá skvrnitost Vysoká
Virová mozaika Velmi vysoká
Phleomyzus passerinii (mšice) Vysoká
Vítr Vysoká

Japonský topol odrůda AF2

Odrůda Japonského topolu AF2 je vyšlechtěná stejně jako odrůda AF8 v severní Itálii, kde jsou jen o málo teplejší klimatické podmínky než u nás. Italská šlechtitelská stanice, jenž vyšlechtila tento klon, se zabývá pěstováním rychle rostoucích topolů již 80 let a proto jejich poznatky považujeme za velice objektivní a cenné. Kromě samotného pěstování také sbírají po celém světě semena všech druhů topolů a následně je kříží a šlechtí z důrazem na vyšší rychlost růstu, vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům a na větší hustotu dřevní hmoty. Odrůdu AF2 lze pěstovat spíše na úrodnějších, písčitých i jílovitých půdách s vyšším přísunem vláhy nad 500 mm/rok. Odrůda AF2 má rovný hnědý kmen s výrazným charakteristickým rýhováním, kuželovitou korunou a bohatším olistěním. Rychlost růstu odrůdy AF2 je shodná s odrůdou AF8 a je o něco vyšší než u odrůdy J105. Odrůdu AF2 lze použít jak na pěstování levného palivového dřeva, dřevní štěpky (biomasu), tak na výrobu pelet a briket. Ceny sadby naleznete v ceníku. Více fotografií odrůdy AF2 naleznete ve fotogalerii. Odrůdu AF2 si můžete objednat na našem eshopu eshop.rychlerostoucitopol.cz, emailem na adrese info@rychlerostoucitopol.cz nebo na telefonu + 420 607 504 386.


Plantáž japonského topolu odrůda AF2Řízek Japonského topolu odrůda AF2


Rychle rostucí topol odrůda AF2
Země vyšlechtění Itálie
Druh Populus x canadensis
Původ Umělé opylení
Rodiče Matka: P. deltoides 145–86 (Illinois – USA), otec: P. nigra 40 (Piemonte – Italia)
Rok vyšlechtění 1994
Pohlaví mužské
Vzhled přímý kmen, kuželovitá koruna, silná vrcholová dominance
Začátek vegetace začátkem dubna
Celkové odlistění začátkem prosince
Délka vegetačního období 242 dní
Přizpůsobivost úrodné půdy, písčité i jílovité s dobrou dostupností vody
Délka mýtního cyklu 2 nebo 4–5 let
Prořezávání není nutné
Hustota dřevní hmoty 0,28 g/cm3
Využití produkce dřevní štěpky, palivové dříví, papírenský průmysl, pelety
Odolnost proti škůdcům a chorobám
Venturia sp. (strupovitost) Vysoká
Melampsora sp. (rez) Vysoká
Marssonina sp. (skvrnitost listová) Vysoká
Dothichiza populea (Dotichíza) Vysoká
Černá skvrnitost Vysoká
Virová mozaika Velmi vysoká
Phleomyzus passerinii (mšice) Vysoká
Vítr Vysoká

Japonský topol odrůda J105

Odrůda Japonského topolu J105 je spolu s odrůdou J104 jednou z nejpoužívanějších odrůd v České republice. Kořeny těchto klonů sahají do devatenáctého století do Japonska (proto Japany), odkud byly postupně dovezeny do Evropy a u nás se pěstují ve větší míře od roku 1999. V Čechách byly dále pěstovány a množeny a dnes je nejrozšířenější odrůda J105, nebo je také hojně nabízena směs odrůd J104 a J105 neboť mezi jednotlivými odrůdami je jen minimální rozdíl, který se dá rozeznat pouze při genetické analýze. Odrůda J105 je vhodná pro většinu typů půd v České republice se standardním úhrnem srážek okolo 500 mm/rok. Odrůda J105 má rovný hladký, hnědozelený kmen s průměrným větvením a olistěním. Odrůdu J105 lze použít jak na pěstování levného palivového dřeva, dřevní štěpky (biomasu), tak na výrobu pelet a briket. Japonský topol J105 je kříženec topolu černého a topolu Maximowiczova, pohlavím samice. Odruda J105 má oproti odrůdám AF2 a AF8 pomalejší růst, menší hustotu dřeva a nemá zdaleka tak rovný kmen. Ceny sadby naleznete v ceníku. Více fotografií odrůdy J105 naleznete ve fotogalerii. Odrůdu J105 si můžete objednat na našem eshopu eshop.rychlerostoucitopol.cz, emailem na adrese info@rychlerostoucitopol.cz nebo na telefonu + 420 607 504 386.


Řízek japonského topolu odrůda AF8Plantáž japonských topolů odrůda J105

Na začátek

Tvorba internetových obchodů a www stránek - Abcool